ترفندهای ویری نکست اسکچاپ بخش دوم – V-ray Next for Sketchup Pro

اشتراک گذاری

در این مقاله از سری مقالات آموزشی ترفندهای ویری نکست اسکچاپ قصد داریم روش های سریع انتخاب متریال با دستورات پنجره متریال برای ویری را بررسی کنیم. این کار بسیار کاربردی برای ادیت یا جایگزینی متریال برای رندر می باشد. به عنوان مثال شما یک رنگ را برای ابجکتی در نظر گرفتید و حالا میخواین همه رنگ هایی که به اون متریال دادید رو به متریال دیگه ای از متریال های تنظیم شده و اماده ویری تبدیل کنید. در حالت عادی شما باید دونه به دونه متریال ها رو انتخاب کنید و متریال مورد نظر رو روی سطح انتخاب شده کلیک کنید. درادامه با ترفند های توضیح داده شده سرعت شما بسیار بالا می رود و با تعداد بسیار کم کلیک میتوانید تغییرات لازم رو انجام بدید.

مراحل انجام کار:

در ابتدا متریال مورد نظر رو با قطره چکان نمونه گیر در متریال اسکچاپ انتخاب کنید. (طبق تصویر)

انتخاب متریال با ابزار نمونه گیر متریال در اسکچاپ

سپس تنظیمات متریال در ویری نکست رو باز میکنیم. (V-Ray asset editor) تا بتوانیم در قسمت ویوپورت متریال در صفحه تنظیمات ، متریال مورد نظررو به صورت اعمال شده روی کره متریال ویری ببینیم. (طبق تصویر)

مشاهده متریال اعمال شده درقسمت تنظیمات متریال ویری V-Ray asset editor

در قسمت هایلات آبی رنگ در پنجره نمایشگر نام متریال ، روی متریال انتخاب شده راست کلیک کنید. تا منوی انتخاب ها نمایش داده شود. (Select object in scene) گزینه انتخاب متریال در صحنه رو بزنید تا تمام متریال های موجود انتخاب شوند. بعد از انتخاب متریال های نامبرده و انتخابی شما بلافاصله مرحله زیر را انجام بدید.

انتخاب Select object in scene با کلیک راست روی متریال مورد نظردر پنجره متریال ادیتور ویری نکست

حال به پنجره متریال های آماده در کتابخانه ویری نکست میرویم و در لیست متریال ها ، بخش چوب و لمینیت رو انتخاب میکنیم و با توجه به نیاز؛ متریالی رو انتخاب و با نگه داشتن کلیک چپ موس، متریال مربوطه رو به لیست متریال های صحنه مون وارد میکنیم. (مراحل طبق تصویر به ترتیب شماره گذاری شده است.)

انتخاب و درگ متریال مورد نظر به لیست متریال های پروژه

در ادامه با کلیک راست روی متریال وارد شده ، و گزینه Apply to selection اعمال متریال انتخاب شده به متریال انتخاب شده قبلی صورت میگیرد.

Apply to selection

در اخر میتونید سایز تکسچررو هم عوض کنید چون معمولا روی عدد 0.25 در 0.25 به صورت پیش فرض ست شده که میتونید بزرگتر کنید با توجه به مقیاس آبجکت کار.

متریال های چوبی پایه آبجکت نشیمن و تغییر سایز متریال بعد از نهایی شدن نوع متریال (ترفندهای ویری نکست اسکچاپ)

امیدواریم که از این آموزش نیز بهره لازم رو برده باشید. برای مشاوره و تهیه محصولات آموزشی و کاربردی میتوانید به بخش فروشگاه پیچ سر بزنید یا با شماره های ما در ارتباط باشید. متشکرم ، محمد سابقی

اشتراک گذاری

دیدگاه‌ها