اسکچاپ 2019 ، معرفی ویژگی ها و دانلود نرم افزار

اشتراک گذاری

اسکچاپ 2019 Sketchup تازه ترین نسخه از نرم افزار مدلسازی اسکچاپ است که توسط کمپانی Trimble به بازار عرضه شده است. نرم افزار اسکچاپ حرفه ای که گاها به اشتباه هنوز هم از آن به نام گوگل اسکچاپ (Google Sketchup) یاد می شود؛ یکی از ساده ترین و کاربردی ترین نرم افزارها در زمینه طراحی سه بعدی یا همان 3D است. اسکچاپ در سال ۲۰۱۲ رسما از کمپانی گوگل به Trimble واگذار شده است. برای دانلود اسکچاپ sketchup ۲۰۱۹ کافیست از انتهای همین مطلب و از بخش “لینک های دانلود” اقدام کنید.

شمایی از ویژگی های جدید اسکچاپ 2019 که توسط منتشر کننده آن ارائه گردیده است.

نرم افزار اسکچاپ علی رغم سادگی جالب توجه ای که در نگاه اول دارد به لطف امکانات و ابزارهایی که در آن به کار رفته است و هم چنین در اختیار داشتن مرجع بزرگی از آبجکت های آماده در سایت 3Dwarehouse به یکی از قوی ترین و در عین حال سبک ترین نرم افزارهای طراحی و مدل سازی سه بعدی تبدیل شده است.

محیط نرم افزار در اسکچاپ 2019

ویژگی های اسکچاپ نسخه 2019

  1. ارتقاء ویژگی SECTION و گرافیک توپر آن برای خروجی های فنی و گرافیکی
  2. ارتقاء کامپوننت ها
  3. بهبود بخش ورود به نرم افزار
  4. ارتقاء ENTITY INFO
  5. ارتقاء عملکرد های LAYOUT که وظیفه فنی کردن نقشه ها و جزئیات را بر عهده دارد.
  6. قابلیت نصب پلاگین های انرژی
  7. قابلیت نصب پلاگین های پرینت سه بعدی و همچنین خروجی STL برای خوراک پرینتر سه بعدی

حال به بررسی ویژگی های نسخه 2019 اسکچاپ می پردازیم:

کمپانی تریمبــل (Trimble) برای انتشار نسخه جدید تصمیم گرفت که مثل خیلی از شرکت های منتشرکننده نرم افزار ، نرم افزار پرطرفدار خودش یعنی اسکچاپ را به صورت “اشتراک سالیانه” هم بفروش برساند.  در این بین یک محصول جدید نیز به سبد محصولات اسکچاپ اضافه شده که در ادامه به توضیح آم پرداخته می شود.

در جدیدترین اقدام کمپانی تریمبل، اسکچ آپ چهــار عضو دارد : 


SketchUpFree

SketchUpShop 

SketchUp Pro

Sketchup Studio


Sketchup Studio جالبترین بخشی که در این نسخه ی اسکچ آپ وجود دارد ؛ و آن رایگان شدن ابزار آنالیز نور و انرژی ساختمان به اسم « Sefaira » هست. که این افزونه جز یکی از پرطرفدارترین های صنف خودش است. در نسخه های قبلی باید خریداری میگشت و در این نسخه از نرم افزار رایگان در اختیار کاربران علاقه مند به بحث انرژی ساختمان قرار داده شده است. و باید منتظر ماند تا کرک آن نیز بدست بیاید!


Sefaira در اسکچاپ

ورود اسکچاپ به دنیای واقعیت مجازی

واقعیت مجازی یا Virtual Reality که به اختصار با حروف VR نمایش داده می‌شوند عبارتند از تلاش بشر برای برداشتن مرزهای بین فضای واقعی و فضای مجازی. سال هاست که محققین به دنبال راهی برای ادغام کردن فضای مجازی و فضای واقعی هستند و این همه تحقیق برای آسان کردن زندگی انسان‌ها و ایجاد جذابیت در میان مشغله‌های فراوان کاری در اجتماع‌های امروزی که همه درگیر زندگی روز مره هستند ایجاد چنین فضا یی که انسان‌ها را گاهی از خستگی‌ها و مشغله‌های فکری دور می‌کند به شدت احساس می‌شود.[۱]تفاوت این طرح با دیدن فیلم سه بعدی در این است که مخاطب در واقعیت مجازی خود را درون فضا احساس می‌کند ولی در فیلم سه بعدی آن را بیرون از نمایشگر می بیند.

به عبارت دیگر فناوری واقعیت مجازی تجربه قرارگیری کامل در یک محیط مجازی و دیجیتال است و دنیای فیزیکی را کاملا نادیده می‌گیرد و یا به اصطلاح، جهانی مجازی به موزات جهان واقعی است. در این فناوری با استفاده از عینک‌های VR کاربران می‌توانند در یک محیط مجازی قرار بگیرند و از قابلیت تغییر در محیط پیرامون خود بهره برند.

حال با دیدن ویدیوی زیر که توسط کمپانی تریمبل آماده شده است؛ بهتر متوجه اصل مطلب خواهید شد.


ماکت دیجیتال و ارائه به روش واقعیت مجازی

تقریبا 2 سال پیش بود که مایکروسافت از نرم افزار اسکچ آپ تحت گجت هالولنز در قالب تکنولوژی(MR (mixed reality خبر داد .
قیمت بالای هالولنز و همچنین این نرم افزار آنقدر بود که کیفیت این ساز و کار رو زیر سایه میبرد . حالا تنها دغدغه ی کاربران فقط خود هالولنز هست که مایکروسافت قول داده بود تا سال 2020 قیمت این گجت رو برای استفاده ی عموم کاهش بدهد. این سازکار با توجه به ارائه دید واقعی به پروژه قبل از اجرا می تواند کمک شایان توجهی به طراحان و پیمانکاران ساختمان نماید.

امیدواریم به زودی با پیشرفت تکنولوژی واقعیت افزوده و همگانی شدن آن در ایران نیز بتوانیم پروژه های خود را به این شیوه ارائه نماییم.

تصویر شماتیک از قابلیت های واقعیت مجازی اسکچاپ که توسط منتشرکننده نرم افزار ارائه شده است.

آپشن های گوناگون برای تعریف انواع خط (نقطه چین ، دش و …)

در این نسخه از اسکچاپ شما می توانید با انتخاب خطوط در محیط کاربری انواع گوناگونی از خط مثل نقطه چین، دش و … به خط یا لاین خود نسبت دهید و در محیط نرم افزار مشاهده نمایید. خلاصه ای از عملکرد این عملکرد در ویدیوی زیر ارائه شده است.


آپشن های گوناگون برای تعریف انواع لاین در اسکچاپ

بهبود عملکرد اپلیکیشن Layout در اسکچاپ

با نصب نرم افزار اسکچ آپ به صورت خودکار دو نرم افزار دیگر، LayOut و Style Builder نیز نصب می شوند.

Layout: نرم افزار صفحه آرایی بر پایه Vector است که کار با آن بسیار ساده است و به راحتی می توانید علایم و نشانه های مربوط یه معماری را به ارایه تان اضافه کنید و همچنین مدل های ساخته شده در اسکچ آپ را به زاحتی می توانید وارد این نرم افزار کنید و حتی در زوایای مختلف نمایششان بدهید. در واقع با استفاده از این نرم افزار دیگر به نرم افزار دیگری مثل اتوکد یا رویت برای جزئیات دادن به نقشه هایتان ندارید . و پروژه خودتان را به صورت مستقیم میتوانید در این برنامه با جزئیات بیشتری از اسکچاپ به آن آورده اندازه گذاری و ارائه دیتیل کرده و حتی شیت بندی نمایید.

نرم افزار صفحه آرایی بر پایه Vector است که کار با آن بسیار ساده است و به راحتی می توانید علایم و نشانه های مربوط یه معماری را به ارایه تان اضافه کنید و همچنین مدل های ساخته شده در اسکچ آپ را به زاحتی می توانید وارد این نرم افزار کنید و حتی در زوایای مختلف نمایششان بدهید.

ویدیوی زیر مختصری از عملکرد آن را به شما نشان خواهد داد.

مختصری از عملکرد Layout در اسکچاپ 2019

برای دانلود اسکچاپ 2019 به لینک زیر مراجعه کنید. (رمز فایل زیپ شده : www.sketchupers.com )

خرید پکیج آموزش اسکچاپ پرو 2019

لینک دانلود نسخه جدید اسکچاپ در سال 2019

دانلود از سرور دیگر

منابع:

sketchup.com

upsketchup.ir

اشتراک گذاری

دیدگاه‌ها